Аналізуючи сучасний ринок первинних джерел живлення, не можна не відзначити домінуюче становище літієвих батарей. Але при цьому вже тривалий час досить значна частка припадає на алкалінові гальванічні елементи, і що важливо відзначити — обсяг їхнього продажу відрізняється стабільністю. І найпопулярніше питання у покупців – що вибрати, літієві батареї чи лужні.
Алкалінові батарейки: плюси та мінуси
Алкалінові (насправді – лужні, таку назву вони отримали через англійський «Alkaline», що якраз і означає – «лужний») гальванічні елементи – це марганцево-цинковий первинний джерела струму зі лужним електролітом. Вони з’явилися на ринку після сольових і практично за всіма показниками перевершували їх, можна виділити такі переваги алкалінових батарейок:
вони більш енергоємні, порівняно з сольовими джерелами живлення, їх ємність більша у 3-5 разів
безпека в експлуатації – вони герметичні, але в їхній конструкції з’явився запобіжний клапан, тому вони перестали вибухати через утворення газів.
більш стабільна робота за низьких температур
тривалий термін зберігання – від 5 (такий показник характерний для дешевих елементів від маловідомих брендів) до 10 років (у провідних світових виробників).
Але їхня головна перевага – це досить доступна ціна. Якщо аналізувати недоліки алкалінових батарейок, слід відзначити їх досить велику вагу. І вони за всіма енергетичними параметрами поступаються літієвим.
Літієві батареї: плюси та мінуси
Якщо порівнювати літієві батареї та алкалінові, то перші мають цілу низку переваг:
енергоємність – залежно від моделі та виробники, при однаковому типорозмірі, ємність Li джерела живлення може бути значно більшою.
тривалий термін зберігання – у літієвих первинних джерел струму він становить не менше 10 років (при дотриманні умов, зазначених виробником)
напруга залишається стабільною практично протягом усього часу використання
низький струм саморозряду дозволяє Li джерелу живлення тривалий час перебувати в режимі очікування, навіть якщо він вже безпосередньо встановлений у пристрої. При цьому він забезпечить стабільне енергопостачання у потрібний момент. Ця властивість значно спрощує обслуговування обладнання, яке не потребує частого контролю працездатності встановленого джерела живлення.
наявність спеціальних серій, які адаптовані для роботи в екстремальних (як дуже низьких – до -40С, так і дуже високих, є спеціальні високотемпературні серії, у яких граничний показник становить 150С).
компактні розміри і дуже невелика вага, це особливо актуально, якщо йдеться про рятувальне обладнання, авіа-або космічну техніку, де важливий кожен грам. Крім того, вони набули широкого поширення в портативній радіоелектроніці.
Немаловажний фактор, ніж літієві батареї, краще – це стабільність енергетичних параметрів у великому діапазоні температур.
Аналізуючи недоліки, слід зазначити два фактори – LI первинні джерела струму значно дорожчі, ніж електрогальванічні елементи інших типів. Крім того, вони більш вимогливі до утилізації.
Які батареї вибрати: літієві чи лужні – залежить від призначення пристрою.
Алкалінові джерела живлення відмінно зарекомендували себе при використанні в пристроях з помірним енергоспоживанням – у цьому випадку вони здатні забезпечити тривалу роботу. Тим самим забезпечується оптимальне поєднання ціна/продуктивність. Джерела живлення на основі літієвого електроліту оптимально підходять для використання в енергоємних пристроях, у тому числі працюючих в імпульсному режимі, особливо якщо необхідно сформувати дуже потужний імпульс. Переваги літієвих батарейок роблять їх незамінними для використання в аварійно-рятувальному устаткуванні, а також у військовому спорядженні, для забезпечення стабільного функціонування техніки, яка експлуатуватиметься в екстремальних умовах із заданим запасом надійності.